історія

Слава визволителям України

Естафета пам'яті "Слава визволителям України" дійшла і до берегів орлиного гніздов'я 35 Героїв Радянського Союзу та Соціалістичної праці, до славного Голопристанського району. І воєнні лихоліття і трудові будні довели всім народам колишнього Радянського Союзу, що на Голопристанщині народжуються і живуть талановиті мужні особистості.
А сьогодення радує гостей району талановитими нащадками Великої Перемоги. І діти, і дорослі продовжують традиції переможців на мирних фронтах: у полі, на хлібних ланах, на зібранні нечуваних врожаїв, на спортивних змаганнях, на конкурсах та творчих фестивалях.

В єдності дій та в соборності душ

22 СІЧНЯ 1919 року на Софійському майдані Києва відбулися урочисті збори, на яких було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки - єдину, соборну, національну державу. На згадку про цю величну історичну подію і було встановлено у нашій країні День Соборності і Свободи.

Свідчення незламності духу українського народу

29 січня - день, коли ми вшановуємо пам'ять молодих героїв, що в 1918 році полягли біля залізничної станції Крути, захищаючи Українську Народну Республіку від більшовицьких загонів, які рвались до Києва. Їхній подвиг навічно ввійшов до літопису боротьби за незалежність Вітчизни, як одне із свідчень незламності духу українського народу, його вічного прагнення до волі і справедливості.

Добропільські вечорниці

Того лютневого вечора в приміщенні Добропільської ЗОШ ще довго не вимикалося світло. Поблизу школи можна було побачити чимало легковиків, а в актовій залі метушились учні в національному українському вбранні, вчителі, батьки вихованців та представники районної громадської організації Українського козацтва - автор цих рядків та осавул Олександр Середа. У залі були виставлені столи, на яких були представлені різноманітні українські страви: домашні голубці, вареники, печена картопля та інші вишукані наїдки, приготовані дома школярами разом з батьками. Біля картини на стіні з зображенням паляниці, обрамленої вінком, на столі красувалася справжня запашна паляниця.

Повернення Володимира Кедровського

 

Його давній шляхетний рід походить з Пруссії. Володіння його батьків простягалися берегами річки Інгул. Він досконало володів грецькою, німецькою та цілою низкою слов’янських мов. Ця людина була особисто знайома з Іваном Франком, Симоном Петлюрою, Левом Мацієвичем, Євгеном Коновальцем та Олександром Кошицем. Його прізвище нерозривно пов’язане з історією становлення Української Народної Республіки. Був знаним в політичних колах Польщі, Австрії, Латвії, Естонії, Туреччини та США. Читав лекції у провідних університетах Америки.

Його звати Володимир Кедровський.

 

Легендарний земляк народився 13 серпня 1890 року у Херсоні. Освіту здобував вдома разом з двома молодшими братами. Батько хлопчика помер у віці 32 років від пневмонії, тому він та його двоє братів залишили нерухомість родині Кедровських, а самі оселились у маєтку свого діда по матері — Миколи Онуфрійовича Липського.