Культура — це нерозривна єдність традиції та інновації

Усі ми хочемо жити в країні, в якій можна було б пишатися не тільки «славним минулим», а й сьогоденними здобутками і переконливими перспективами в майбутньому. У цьому контексті роль культури не можна переоцінити, оскільки саме вона формує нашу свідомість. Від культури залежать наші ідеали та амбіції, якість і стиль життя та мислення, якість наших стосунків. Культура — це, власне, базові цінності, смисли, етика та способи нашої поведінки. Все це зумовлює якість нашої професійної роботи і таким чином впливає на якість економіки. Адже не економіка створює людей, а люди створюють економіку. А хто створює людей? Культура! Врешті, культура існує там, де є людина. Саме людина є споживачем і носієм культури. А відтак і творцем людського в собі. Та й сама історія розвитку людства є не чим іншим, як історією становлення людського в людині. Дослідники слушно називають культуру другою природою. Тому культура і є стратегічним інструментом творення нашого майбутнього!

Культура — це нерозривна єдність традиції та інновації, це збереження своєї сутності й одночасно розвиток. І в даній ситуації ми перебуваємо у сприятливій системі координат, коли стилістика нового уряду — це розвиток і рух уперед, в ідеальне майбутнє, а президента — збереження цінностей і традицій, фактично збереження себе в цьому майбутньому!

На території Голопристанського району функціонує 39 будинків культури та клубів, а саме районний Будинок культури, 18 сільських будинків культури, 20 сільських клубів; 37 бібліотек: центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека, 35 сільських бібліотек-філій; Голопристанська дитяча музична школа мистецтв, 3 сільські музичні школи, 10 філій музичних шкіл 1 музей Двічі героя Радянського Союзу П.О. Покришева, 3 музейних кімнати на громадських засадах.

Пісня – душа народу, його натхнення та сила, його історія та сьогодення, живильне джерело, що напоює величний та незламний дух Української нації! Розливається цей потічок по всіх куточках нашої батьківської землі й дарує щастя й віру у краще майбуття! Одним із таких пісенних джерел є Голопристанський район, в якому найширше й найповніше представлений цей жанр народного мистецтва.

Голопристанщина багата на художні колективи, що пропагують народні звичаї та обряди, мистецькі ремесла та народну творчість, які постійно приймають участь в заходах районного, обласного та Всеукраїнського рівня. Нам є кого показувати, є чим пишатися.

В районі діють 18 колективів, які носять звання аматорський «народний». Одним з головних напрямків діяльності закладів культури в районі є заходи щодо підтримки та розвитку художньої самодіяльності – виявлення творчого потенціалу, залучення широкої маси населення до участі у творчих колективах, збагачення репертуару виконавців.

Проведення культурно-мистецьких заходів тісно переплітається з розвитком туристичної діяльності.

З кожним роком на фестивалях все гучніше лунають народні та сучасні пісні, ще більше заохочують до участі в танцях та театральних дійствах.

З метою організації культурного дозвілля населення та виявлення талановитої молоді проводяться культурно-масові заходи: вечір духовної музики, урочистості та концертно-поздоровчі програми до Дня 8 Березня, День вшанування пам'яті на Чорнобильській АЕС, воїнів-інтернаціоналістів, ветеранів Великої Вітчизняної війни та ін. Традиційним стало проведення районних фестивалів "Кобзареві струни", дитячої творчості "Чарівна кладочка", спортивного танцю "Весняний данс", сімейної творчості "Тепло сердець", людей поважного віку "І молодістю повниться душа", обласного фестивалю баяністів-акордеоністів "Дніпрова хвиля", Всеукраїнського дитячого фестивалю бандуристів "Таврійські зустрічі", "Український кавун – солодке диво", Всеукраїнського благодійного фестивалю народної творчості "Купальські зорі", новостворені фестивалі: з 10 жовтня 2010 року – відкритий фестиваль дзвонарів "Благовіст", з вересня 2011 року розпочато роботу літературної кав'ярні "Голопристанська літера", з лютого 2012 року – районний конкурс читців творів Т.Шевченка "І чужого навчайтесь, і свого не цурайтесь", з 01 квітня 2011 року – відкритий фестиваль сільських команд КВК "Кубок Добропілля", з 11 травня – обласний фестиваль драматичних, театральних колективів "Театральна весна Херсонщини", з 08 червня 2012 року – відкритий фестиваль дитячої та молодіжної творчості "Зіркова хвиля", з 11 липня 2012 року – відкритий фестиваль дитячої та юнацької творчості "Дорогами успіху".

Уже сьомий рік поспіль фестивальна столиця Херсонщини радує шанувальників бандурного мистецтва справжніми родинним святом під назвою "Таврійські зустрічі".

Цього року понад 150 учасників дитячого фестивалю "Таврійські зустрічі" з 24 по 27 серпня дарували мешканцям та гостям благословенного курортного краю незабутні українські народні пісні та чаруючі музичні композиції під бандуру.

У фестивалі взяли участь дитячі колективи з міст Харкова, Малина Житомирської області, Києва, Ужгорода, Львова, Кіровограда, Миколаєва, Херсона, Херсонської та Вінницької областей. В рамках фестивалю проводилися майстер-класи провідних спеціалістів, виконавців по класу бандури з м. Києва. Харкова та Херсона.

Дитячий фестиваль бандуристів "Таврійські зустрічі" проходить за фінансової підтримки Міністерства культури України та Національної спілки кобзарів України, управління культури і туризму Херсонської обласної державної адміністрації та відділу культури і туризму Голопристанської районної державної адміністрації та народного депутата України Олексія Журавка. Щиро дякуємо народному депутатові України Олексію Валерійовичу Журавка, який вже протягом майже десяти років надає чинну фінансову допомогу на проведення фестивалів у Голопристанському районі та на придбання костюмів для народних колективів та оргтехніки для закладів культури Голопристанщини.

Ще раз довели високий професіоналізм народні колективи та окремі виконавці у X-му Всеукраїнському фестивалі народної творчості "Купальські зорі" , який цього традиційно проходив 7-8 липня у м. Гола Пристань та у IX фестивалю "Український кавун – солодке диво".

Ювілярами є не лише фестивалі а й народні колективи де цього року відзначив своє десятиріччя з виходом телепрограм на каналі обласної державної телерадіокомпанії "Скіфія". Аматорський народний ансамбль "Кумоньки" Бехтерського сільського Будинку культури. "Кумоньки" – закохані в пісню, тому з любов'ю і відданістю ставляться до українського мистецтва, української пісні, бережуть і передають її підростаючому поколінню. Заплановано відзначення ювілею на жовтень місяць аматорського "народного" фольклорного ансамблю "Чулаківна" Чулаківського сільського Будинку культури.

Для виявлення творчих здібностей молодого підростаючого покоління до Дня захисту дітей щороку проводиться районний фестиваль дитячої творчості "Чарівна кладочка". Дітей нагороджують дипломами та подарунками.

Голопристанщина славиться своїми талантами як у буквальному сенсі цього слова, так і в активній участі у найграндіознішому шоу "Україна має талант!", де 5 солістів взяли участь у кастингу, який проходив 05 вересня поточного року в м. Херсоні.

В серпні поточного року в м. Гола Пристань Одеською кіностудією проводилися зйомки фільму "Редкая група крови", де також працівники культури знялися у масових сценах фільму.

Велика вдячність сільським головам, що забезпечують транспортом колективи, дають змогу презентувати художню самодіяльність кожної територіальної громади на районній сцені та обласних і Всеукраїнських заходах.

Для того, щоб культура могла всебічно розвиватися та вдосконалюватися, зокрема проведення репетицій в теплому світлому приміщенні з відповідною музичною апаратурою, потрібні неабиякі зусилля та підтримка з боку держави, районної влади, спонсорів та всіх тих, хто не байдужий до культури.

Діє районна комплексна програма розвитку закладів культури на 2008-2013 роки, схвалена розпорядженням голови районної державної адміністрації від 11 вересня 2008 року № 482 "Про проект районної комплексної програми розвитку закладів культури на 2008-2013 роки" та затверджена рішенням ХХVII сесії районної ради V скликання від 11 грудня 2008 року № 313 "Про районну комплексну програму розвитку закладів культури району на 2008-2013 роки", спрямована на вдосконалення в районі реалізації державної політики в галузі культури.

Забезпечення виконання завдань програми є пріоритетним напрямком діяльності відділу культури і туризму районної державної адміністрації. Протягом останніх років проведено ремонтні роботи закладів культури району на загальну суму 1 млн. 426 тис грн. з районного бюджету та близько 800 тис місцевого бюджету та спонсорських коштів.

За рахунок міського бюджету було проведено капітальний ремонт будівлі бібліотеки-філії с. Білогрудового на суму 49 тис. грн. За рахунок коштів міського бюджету (8,3 тис грн) та коштів благодійників було відремонтовано частину покрівлі міського Палацу культури "Сузір'я"та облаштовано її відливами, відводами для дощових вод.

З районного бюджету в 2011 році використано 30 тис.грн. на поточний ремонт Чулаківської філії Голопристанської дитячої школи мистецтв. Депутати районної та обласних рад надали спонсорську допомогу в сумі 24 тис.грн. для встановлення металопластикових вікон та дверей вищезазначеної установи.

Відновлено роботу Більшовицького сільського клубу, проведено капітальний ремонт на суму 400 тис.грн. (перекриття даху, заміна вікон та дверей, внутрішні роботи), ремонт даху Круглоозерського сільського Будинку культури на суму 200 тис.грн. З бюджету Круглоозерської сільської ради на діяльність закладів культури територіальної громади виділено 3 млн.грн.

З бюджету Великокардашинської сільської ради у 2011 році використано 97 тис.грн. для заміни підлоги у Кардашинській бібліотеці-філії на 78 тис. грн. та Малокардашинській бібліотеці-філії капітального ремонту покрівлі на 19 тис.грн., в 2012 році – придбано меблі для Великокардашинського СБК на суму 5 тис.грн., а також передбачені кошти для встановлення нового котла та реконструкції системи опалення в СБК на суму 100 тис.грн.

В Бехтерському сільському Будинку культури в 2011 році проведено реконструкцію стелі на загальну суму 11 тис.грн., в 2012- придбано музичну та освітлювальну апаратуру на суму 34 тис.грн. Проводиться капітальний ремонт Новочорноморського сільського клубу на суму 72 тис.грн., придбано музичну апаратуру на суму 10 тис.грн.

Проведено капітальний ремонт Геройського СБК за проектом ООН програми "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду", за яким використано 160,640 тис.грн. (заміна вікон, дверей, системи опалення, електромережі).

За сприяння народного депутата України Журавка Олексія Валерійовича та депутата районної ради Синенка Олександра Олександровича встановлено металопластикові вікна в приміщенні Добропільського сільського Будинку культури на загальну суму 17,5 тис грн. А за сприяння приватних підприємців Реїзова та Мельничука відремонтовано піддашок Добропільського сільського Будинку культури та Жовтневського сільського клубу на загальну суму 9 тис грн.

За кошти місцевого бюджету Чулаківської сільської ради на суму 33 тис грн проведено реконструкцію мережі водопостачання села, що сприяло відновленню роботи гігієнічних кімнат та бесейну Чулаківського сільського Будинку культури.

Новофедорівською сільською радою придбано звукову та світлову апаратуру для Новофедорівського СБК на суму 10 тис.грн., українські народні дитячі костюми на 3 тис.грн.

Нововолодимирівською сільською радою проведено косметичний ремонт Нововодимирівського СБК на суму 5 тис.грн.

За кошти батьківського комітету у грудні 2011 року придбано рояль на суму 4 тис.грн. для Голопристанської районної дитячої школи мистецтв, влітку 2012 року за кошти батьків проводяться поточні ремонти приміщення закладу.

За сприяння народного депутата України Журавка Олексія Валерійовича встановлено нові металеві двері службового входу районного Будинку культури на загальну суму 5,5 тис грн., за сприяння депутата обласної ради Бетера М.С. для районного будинку культури подаровано комп'ютерну техніку на суму 1,5 тис.грн. За сприяння обласної організації ВМГО "Молоді регіони" для відділу культури і туризму придбано принтер на суму 1200 грн.

Рішенням 18 сесії районної ради VI скликання від 20 березня 2012 року виділено кошти в сумі 160 тис грн. на капітальний ремонт даху районного Будинку культури. Ремонтні роботи завершено.

Передбачені кошти в бюджеті Новозбур’ївської сільської ради на план та кошторис на газифікацію та реконструкцію системи опалення Будинку культури.

Великокардашинською сільською радою передбачені кошти для встановлення нового котла та реконструкції системи опалення у Великокардашинському сільському Будинку культури у сумі 100 тис грн.

В районній програмі соціально-економічного та культурного розвитку Голопристанського району на 2012 рік передбачені кошти на ремонт даху Пам'ятнянського, Чорноморського, та Добропільського сільських Будинків культури, на будівництво санітарно-гігієнічної кімнати центральної районної бібліотеки. Сподіваємося, що народні обранці Голопристанської районної ради сприятимуть у виділені коштів на ремонт вищезазначених об'єктів.

Щороку на нарадах відділ культури і туризму наголошує на проведенні роботи щодо виготовлення проектно-кошторисної документації на капітальні ремонти установ культури та написання грантів. З метою здійснення координації заходів, пов'язаних із забезпеченням проведення консультацій з громадськістю з питань формувань та реалізації державної політики в галузі культури і туризму при відділі культури і туризму Голопристанської райдержадміністрації створено Палату соціального партнерства, основними завданнями якої є:

  • сприяння реалізації громадянами конституційного права на участь в управлінні державними справами;
  • забезпечення врахування громадської думки у процесі підготовки та організації виконання рішень центральних і місцевих органів виконавчої влади;
  • організація фандрайзенових компаній по збору спонсорських коштів на проведення районних та відкритих фестивалів та конкурсів, культурно-масових заходів та урочистостей;
  • створення умов для покращення інвестиційного клімату в галузі культури і туризму на теренах Голопристанського району.

Матеріально-технічна база установ культури дуже застаріла і потребує значного поліпшення: оснащення їх звуковою, світловою апаратурою, музичними інструментами, сценічними костюмами. Відділом культури і туризму районної державної адміністрації на семінарах працівників культури, при виїздах в сільські ради постійно порушуються питання щодо покращення матеріально-технічної бази установ культури.

Цього року для Бехтерського сільського Будинку культури було придбано звукопідсилювальної апаратури та освітлення сцени на загальну суму 34 тис грн.

Для Старозбур'ївського сільського Будинку культури з місцевого бюджету виділено 7 тис грн. для сценічного обладнання.

З метою перевірки готовності установ культури до роботи в осінньо-зимовий період відділом культури і туризму районної державної адміністрації здійснюються виїзди до сільських рад. На осінньо-зимовий період 2011/2012 року в районному бюджеті передбачено на оплату теплопостачання та оплату електроенергії 624 300 грн. для установ культури, що знаходяться в м. Гола Пристань;Заборгованість за спожиту електроенергію станом на 14 вересня 2012 року відсутня. Більшість закладів культури району потребують реконструкції систем опалення. На сьогоднішній день опалюються тільки гурткові кімнати. Тому особливу увагу потрібно звертати на вирішення саме цієї проблеми. Також необхідно продовжити роботу по ремонту закладів культури та покращенню їх матеріально-технічної бази, по збереженню об'єктів історико-культурної спадщини.

З метою допомоги в роботі відділу культури і туризму районної державної адміністрації та структурних підрозділів по обговоренню конкретних шляхів та можливостей подальшого соціально-економічного розвитку галузі, визначенню стратегії на середню та довготривалу перспективу її розвитку на шляху ринкових реформ, якісному оновленню механізму управління галуззю;

прийняття участі в обговоренні та визначенні напрямів соціальної політики, розробці заходів, спрямованих на вдосконалення по наданню культурних послуг населенню, ознайомлення з культурно-просвітницькими проектами, які мають визначальне значення для Голопристанщини створена рада старійшин до якої увійшли досвідченні представники галузі культури: Заслужений працівник культури України Безвуляк М.А., почесний громадянин міста Гола Пристань Ярова М.П, керівник проекту історико-розважального комплексу "Зелені Хутори Таврії" Долинко О.В., високопрофесійний звукорежисер Калашніков В.В., заслужений працівник культури України Авєрін І.І.

Основними завданнями та функціями Ради є:

  • збір та аналіз інформації щодо виконання районних програм;
  • вплив на формування громадської думки, виховання високодуховної молоді, моральне здоров'я населення та створення атмосфери прозорості і реалістичної влади;
  • розгляд з відповідними фахівцями та керівниками структурних підрозділів відділу культури і туризму районної державної адміністрації питання та проекти, що стосуються збалансованості розвитку культурної галузі району, висловлює щодо них свою думку, розробляє рекомендації та вносить пропозиції.

При здійсненні делегованих повноважень спеціалістами відділу культури і туризму районної державної адміністрації обговорюються питання з сільськими головами про придбання засобів пожежегасіння – вогнегасників, оснащення щитів, заміни електропроводки. Проте вимоги державного пожежного нагляду в деяких закладах культури не дотримуються.

З метою популяризації туристичних об'єктів Голопристанщини та розвитку інфраструктури туристичної галузі нагально потребує реставрації та капітального ремонту склеп родини Фальц-Фейнів в селі Новочорномор′є Бехтерської сільської ради.

Склеп родини Фальц-Фейнів має статус державного значення та занесено до обласного реєстру пам'яток історії та культури Херсонської області. З часу відкриття пам'ятки державного значення склеп не ремонтувався.

Працівники культури намагаються створити найкращі умови для плодотворної праці існуючих колективів та подальшого розвитку аматорського руху. Своїми заходами охоплюють різноманітні вікові категорії, забезпечують широкий доступ до культурних цінностей, надають можливість мешканцям району брати активну участь в художній самодіяльності і народній творчості, постійно працюють над підвищенням художнього і творчого рівня працюючих колективів, широко втілюють в роботу нові форми культурно-дозвіллєвої діяльності, віддають своє натхнення, сили, безмежну любов, професійні знання, тому, що служать її величності «Культурі»!