Збереження свят і обрядів – справа потрібна і відповідальна

У народі говорять: «Скільки днів - стільки й свят». Та особливо празниковими, з неповторними обрядодійствами, є Новий рік та Святки, тобто 12 днів від Різдва до Хрещення. Їх відзначали ще 5 тисяч років тому, вони супроводжувалися яскравими дійствами, включаючи  щедрування,   колядування, вертепні вистави з Меланкою, Василем. Козою, народними гуляннями, іграми, ворожінням. Ці великі чисті дні відзначалися кожною людиною і в селі, і в місті, бо збиралися усією родиною, а на столі, застеленому білою вишитою скатертиною, були свічка, узвар, кутя на покутті і 12 національних страв. Люди з вірою, надією та повагою ставилися до колядників, щедрувальників як до щиросердних провісників добра, достатку та щастя.
У нашій Долматівці ці традиції зберігаються і передаються з роду в рід. Готуються до святкових заходів і дорослі, і діти. Заздалегідь розробляється план проведення, підбираються обрядові наряди. Ось і цього року початок новорічних заходів розпочали школярі, завітавши на всі виробничі дільниці з театралізованою постановою «Святий

Миколай - до нас завітай» (керівники - Ганзюк С.А. та Садова Л.М.). Керівник територіальної громади А.П. Вакуленко та сільські депутати, які цього дня зібралися на чергову сесію, щиро привітали оплесками гарний виступ дітей.

За ініціативи керівника СВК імені   Горького  В.О.   Нестеренка було започатковано традицію у переддень Нового року поздоровляти всіх працівників господарства і ця традиція є непорушною вже протягом багатьох років. Ці зустрічі керівника зі своїм колективом є проявом небайдужості і турботи про людей, які від душі радіють цим годинам, коли у святковій обстановці можна поспілкуватися, послухати спів гурту «Вербиченька», насолодитися спілкуванням з Дідом Морозом та Снігуронькою, виступами Валерія Воблікова, Сергія Кусайка та Тали Кутько.

Не менш яскраво пройшли вечорниці «На щедрий вечір». На цей захід були запрошені ветерани праці, колективи дитячого садка, контори господарства, сільської ради та школи. Серед гостей були бехтерський сільський голова М.І. Бурак, його колега з Добропілля С.І. Зуденков, депутат районної ради Л.О. Лакіза, ну й, звичайно, голова СВК імені Горького В.О. Нестеренко. У театралізованому дійстві активну участь взяли працівники дитсадка, яскраві вітання і щедрівки подарували гостям представники контори долматівського господарства. Усім сподобався обряд щедрування у виконанні ансамблю «Вербиченька». Серед його персонажів були Коза, Циганка, Відьма і Чорт; Одарка і Карась з опери Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм», звучали пісні у виконанні Олени Маркевич, Віри Яцюк, лунав гумор, проводилися ігри, виконувалися танці. А на столах спокусливо вабили страви: кутя, узвар, вареники. Ними порадували гостей працівники сільської ради, дитячого садка та учасники художньої самодіяльності. Людей вітали сільський голова А.П. Вакуленко, «батько» «горьківчан» В.О. Нестеренко. Саме за їхньої спонсорської допомоги вдалося приготувати стільки смачних наїдків, запросити музичний колектив з сусіднього Добропілля.

На свято Василя порадували виступами вихованці дошкільного навчального закладу (вихователь – О.І. Кулагіна). Обряд з циклу новорічних дитсадчата показали у сільській раді, конторі господарства, школі, скрізь засіваючи зерном «на щастя, на здоров’я, на врожай». І закінчилися Святки освяченням води. Цього дня батюшка обійшов село і покропив хати свяченою водою.

Слід зазначити, що збереження національних свят та обрядів – справа потрібна і відповідальна. Саме тому у Долматівці наші керівники, працівники культури, громадськість роблять усе, аби донести духовні набутки до нащадків.

 

Лідія САЛОВА.

с. Долматівка.